Właściwa nazwa tych stanowisk to 9 Bateria Artylerii Stałej. Jest to bateria nadbrzeżna, armat morskich typu B-13 kaliber 130 mm znajdująca się w Ustce. A dokładnie po lewej stronie rzeki Słupi która przez to miasto przepływa. Obszar tej baterii to spory kawał lasu znajdujący się kawałek drogi za Centrum szkolenia Marynarki Wojennej w kierunku poligonu Wicko Morskie.
Wiele na temat nie tylko samej baterii oraz wszystkich spraw związanych z obrona wybrzeża w okresie powojennym można znaleźć na przedstawionej poniżej stronie:
http://arch-mil.prv.pl/.
Natomiast jeżeli chodzi o same wspomniane już stanowiska armat morskich to najlepiej jest jednak skorzystać z usług przewodnika po tym rejonie czyli kolegi "Brunera71". Czyli po prostu umówić się z nim na zwiedzanie oczywiście w okresie wakacyjnym.
A oto kilka fotek z terenu 9 baterii:
Fragment szkolnego stanowiska bojowego. Tak-tak, taka rzecz też była na etatowo-wyposażeniowym stanie baterii
Widok od góry na stanowisko armaty morskiej typu B-13 kal. 130 mm. Dobrze widoczny tzw."krokodylek" czyli kamienie wtopione w obudowę stanowiska zapewniające dobre jego maskowanie. Dla dodatkowego smaczku powiem jeszcze ze "krokodylek" miał pewna dodatkowa zaletę. Jaka? To już zainteresowanym którzy będą zwiedzali opowie "Bruner71".
Tył stanowiska bojowego.
Podajnik amunicyjny z komory w dolnej kondygnacji na pomost bojowy.
Stanowisko bojowe armaty, zejście na kondygnację niżej.
Wieża zapasowego stanowiska dowodzenia baterią. Mieściło się tu wszystko co potrzebne do dowodzenia: dalmierz, centrala telefoniczna i inne rzeczy. Niepozornie to wygląda i dość rachitycznie a jednak budowla funkcjonalna.
Poprawka - jest to zdjęcie magazynu amunicji specjalnej. Zdjęcie elektrowni dołączę w innym terminie (swoją drogą nasz kolega z Ustki powinien mnie zweryfikować ).
Wejście do schronu koszarowego na terenie baterii. Obsługa mieszkała na miejscu, na stanowiska udawała się prawdopodobnie drogami krytymi. Choć trudno mi uważać aby na tak zalesionym terenie system takich dróg był aż tak bardzo konieczny. Nie pamiętam już co na ten temat mówił Bruner podczas zwiedzania całego terenu baterii.
Wnętrze "koszarowca", stojak na broń.
Inna fotka ze środka schronu koszarowego, zespół pomieszczeń.
Prycze, czyli kolejny detal z wnętrza schronu koszarowego.
Atrakcja główna czyli dwie wieże ( "dwie dziewczynki" ). Wieża głównego stanowiska dowodzenia ( GSD ) z lewej i wieża z dalmierzem z prawej. W przyległym do wieży "dalmierzowej" budynku widoczne zejście z napisem "Do schronu OPL".
Jedno z pomieszczeń wewnątrz wieży dowodzenia z resztkami wyposażenia.
Widok na obie wieże z innej strony.
Inny schron koszarowy lecz niedostępny do zwiedzania.
Resztę na temat samej baterii opowie i pokaże na miejscu nasz kolega z Ustki czyli "Bruner71". Wystarczy się z nim umówić na zwiedzanie. Jego dane sa na stronie o fortyfikacjach w Ustce wraz z telefonem. Wystarczy tylko sprawdzić jego namiary u nas na wykazie "Użytkownicy". I przyjemnego zwiedzania życzę.