Mam nadzieję, że do następnej niedzieli, tj. 14 kwietnia, ubędzie śniegu. Jeśli pogoda nie ujdzie polepszeniu, możemy ewentualnie zmienić termin wycieczki. Obstawałbym jednak przy obecnej dacie - wprawdzie śnieg może nieco unieczytelnić niektóre dzieła forteczne, ale damy radę, nie w takich już warunkach odbywała się akcja "Zima w Twierdzy Głogów"!
Plan Twierdzy Głogów z 1865 roku.Plan wycieczki:1. Zamek i średniowieczne fortyfikacje miejskie. Schrony na prawym brzegu Odry (ok. 1925).
2. Fosa i resztki umocnień twierdzy nowożytnej: Czerwone Koszary, bastiony "Leopold" i "Sebastian", poterny, kazamata prochowa i tunel kontrminowy. Piekarnia twierdzy.
3. Dwa blokhauzy ognia bocznego (1871). Szpital podziemny przy PWSZ (dawnym Szpitalu Miejskim; lata 40.).
4. Fort Stern (odcinek zewnętrzny: fosa z kaponierą i schronami pogotowia) z pozostałościami umocnień przedpola.
5. Tradytor artyleryski.
6. Przeciwstraż bastionu "Michael" i pozostałości tegoż bastionu. Schron bojowy z linii Oderstellung (nr. ewidencyjny 417).
Przed pójściem na lewy brzeg Odry możemy skierować się w stronę rynku, aby ujrzeć parę interesujących obiektów (nie tylko ze względów militarnych!), jak i uzupełnić zapasy.
Ostrów Tumski.
7. "Turm Reduit" ("Fort Malakoff") - wieża artyleryjska.
8. Schron przy ul. Dobrej (za kolegiatą).
9. "Blockhaus Plateau" - blokhauz kolejowy. Schrony piechoty (ok. 1910). Fort "Lünette am Schloss See".
10. Pozostałości fortu "Brückenkopf".
12. Ruiny fortu "Ober Redoute".
Umocnienia Serbów pominęłem w planie z warunków pogodowych, jak i logistycznych (nie znam ich położenia).
Dodatkowa atrakcja: zatoka kolegiacka z torami kajakowymi, za którymi znajduje się wielki przedwojenny śmietnik (rzecz dla Iwana!). Po drodze szczelina przeciwlotnicza.
Będę się starał o udostępnienie jednego z najważniejszych obiektów fortecznych Głogowa - kazamaty prochowej z tunelem kontrminowym. Spróbuję również namówić na wycieczkę Ireneusza Dominiaka, głogowskiego przewodnika, istnej skarbnicy wiedzy o fortyfikacjach Głogowa.