Fort Wrocław Forum

Wrocław => Wrocławskie Fortyfikacje => Wątek zaczęty przez: Gogo w Październik 21, 2013, 18:21:52

Tytuł: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Październik 21, 2013, 18:21:52
  Według wykazu obiektów we Wrocławiu dla dzielnicy Fabryczna jest to prawdopodobnie jeden z wyszczególnionych obiektów: 411 lub 409. Obiekt tan to szczelina znajdująca się w okolicach przystanku tramwajowego przy zbiegu ulic Śrubowa i Robotnicza. Dobrze widoczna ze wszystkich stron aczkolwiek dostępna jest od strony przyległego do przystanku skwerku.
  Oto kilka jego fotek:
 (http://i42.tinypic.com/2q23h34.jpg)
Widok na zewnętrzna skarpę.

(http://i41.tinypic.com/qskwuc.jpg)
 Jedna z dziur w stropie szczeliny przez która można wejść do środka.

(http://i40.tinypic.com/mtayxl.jpg)
Wgląd do środka, niestety z powodu braku latarki brak fotek z wnętrza.

(http://i43.tinypic.com/1449y7n.jpg)
Prawdopodobnie jedno z wejść.

(http://i44.tinypic.com/21no0b7.jpg)
Kominki wentylacyjne na skarpie.

(http://i41.tinypic.com/4r7036.jpg)
Inny widok skarpy ze szczeliną.

 Wnętrze jest dostępne przez dziury w stropie i do zbadania. W środku oczywiście jest wszechobecny śmietnik oraz liście.


Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Październik 22, 2013, 11:58:22
No właśnie to niestety nie jest ten obiekt. Obiekty 409 i 411 były dalej w biegu ul. Robotniczej w kierunku na Świebodzki.
To natomiast, nie ma zapewne żadnego związku z obiektami schronowymi. Wnętrze w żaden sposób nie przypomina wnętrza schronu. No i technicznie to nie wygląda tak, jak powinien schron.

Zapewne to pozostałości zakładów przemysłowych, lub budynków kościelnych które w tym rejonie się znajdowały.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Październik 22, 2013, 18:22:38
  Poważnym brakiem możliwości poznawczych jest brak zdjęć ze środka. Jednakże kominki poniekąd są podobne do tych które montowano na szczelinach i typ wejścia znasuwa podobne skojarzenia. Wiem skąd ci przyszło do głowy że to może być przykościelna lodownia. Ceglany strop oraz nie zamieszczone na żadnym zdjęciu wewnętrzne przepierzenie wzdłóżne, bo takie jest. Znaczy to że prawdopodobnie już na tej budowli byłeś.
  Lecz na przykościelna lodownię lub jakąś inną piwnicę jest to moim zdaniem za duże, zajmuje spory kawał skweru. Chyba że proboszcz tego nie istniejącego już kościoła zwanego podobno kościołem polskim. Trzymał tu nie beczki z winem ale ściągnięte z Kany Galilejskiej stągwie na wino, lub jakieś większe amfory. Przeciwko teorii o szczelinie mogą też świadczyć drzewa bezpośrednio na stropie budowli.
  Do tej budowli jest pewna ciekawostka jeszcze z dawnych (mojego dzieciństwa) czasów. Razem z moim nieżyjącym już ojcem w Pagfawagu pracował pewien jego kolega który był w straży przemysłowej, a jak mawiał mój ojciec był on jakimś ważniejszym "Junkrem" (potoczna nazwa tych co byli w OC). Otóż przy okazji jakiegoś ostatniego zakładowego pochodu pierwszomajowego (koniec lat 70-tych zeszłego wieku) tenże pan został zaproszony przez mojego ojca do nas do domu. Podczas rozmowy powiedział żę ostatnio zajżał do jakiejś ściśle tajnej dokumentacji "junkierskiej" na dzielnicę Fabryczna. Powiedział mi wtedy "...Ty wiesz mały że ta górka w parku na tej ulicy co w nią 13 jeździ do Pafawagu to jeden z naszych wrocławskich bunkrów...". Wspomniał też o jakimś numerze ale ja wtedy nie zwróciłem na to większej uwagi. Teraz mi właśnie nie dawno przyszło do głowy jak często mijałem tę górkę na Śróbowej ta dawna rewelacja i postanowiłęm to sprawdzić.
 Proponuję wybrać się w jakimś terminie na miejsce i sprawdzić ostatecznie oraz zakwalifikować tę budowlę do odpowiedniej kategorii. Zwłaszcza że teza o zakładach przemysłowych też jest ciekawa, mógłby to być jakiś magazyn lub coś podobnego.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Październik 22, 2013, 18:58:01
Żeby to dokładnie obejrzeć to bardzo dobry pomysł. Mogło być tak że w latach 70" to jeszcze było zakwalifikowane jako budowla ochronna. Czasem obiekty stricte techniczne przerabiano na schrony - jak naprzykład budowla przy Sztabowej....
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Październik 24, 2013, 19:23:47
  Ostatecznie mogę powiedzieć po obejrzeniu zdjęć z tematu "Półprefabrykat z ul.Robotniczej" że ten obiekt na Śrubowej wygląda trochę jakby podobnie. Jest to oczywiście nie potwierdzone bo jak już wspomniałem wcześniej brak jest zdjęć ze środka jako że zabrakło mi i czasu i latarki na wnętrze.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: samtu w Styczeń 22, 2014, 00:17:55
(http://i39.tinypic.com/20zwols.jpg)

(http://i44.tinypic.com/i4ers4.jpg)

(http://i41.tinypic.com/23vngwi.jpg)

(http://i39.tinypic.com/1tknle.jpg)

(http://i42.tinypic.com/32zie4l.jpg)

(http://i43.tinypic.com/2mqvmnq.jpg)

(http://i43.tinypic.com/nvtgk9.jpg)

(http://i43.tinypic.com/oiat0p.jpg)

(http://i44.tinypic.com/2qkmmwz.jpg)

(http://i42.tinypic.com/1zegk8n.jpg)

(http://i44.tinypic.com/oghrtu.jpg)

(http://i41.tinypic.com/2z8vz8j.jpg)

(http://i42.tinypic.com/23l038o.jpg)
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Styczeń 22, 2014, 12:23:18
Wygląda to jak zwykła piwnica.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Styczeń 26, 2014, 22:16:40
 O ile to nie było w planach jako lodownia przyległa do nieistniejącego już tutaj kościoła, to dla czego ma typowa ( choć może nie do końca jeżeli chodzi o kształty) dla szczelin skarpę?
 W ogóle jakie parametry miały "typowe" skarpy usypywane na szczelinach i czy to było ujęte jakąś instrukcja czy uzależnione od usytuowania obiektów w terenie.
 Bo po wieku drzew jakiego można się domyśleć z ich wyglądu, nie jest pewne aby to nasi po wojnie mieli tę skarpę usypać.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Styczeń 27, 2014, 16:32:46
Nasyp nad szczeliną miał określone parametry, których z pamięci nie podam. Powiem tylko, że na pewno nasyp nie mógł przekraczać grubości 100cm.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Styczeń 28, 2014, 22:10:49
 Jeszcze jeden aspekt nie klasyfikuje tej budowli jako zwykłej piwnicy, dwa wejścia które ja znalazłem. Możliwe że się mylę co do tego drugiego. "Samtu" oglądał to jako ostatni i może znalazł coś innego. A wracając do parametrów skarpy. Czy były jakieś wyjątki ze względu na rejonizację usytuowania szczeliny i czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z adaptacja dla potrzeb jeszcze niemieckiego-OPL tej budowli ( wiek drzew).
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Styczeń 28, 2014, 23:00:50
moja robocza teza, jest taka, że to jest piwnica, która była przystosowana do potrzeb Luftschutzu. Na skutek walk, "górę od piwnicy" diabli wzięli, i zostało to co widać. Może nawet przez jakiś czas się tym interesowało "junkierstwo", ale obiekt musiał dość wcześnie wypaść z kręgu zainteresowania OC.

Nasypy na szczelinach - nie spotkałem się z tym żeby się robiło jakieś wyjątki co do nasypów na szczelinami, ze względu na lokalizację. Dlaczego ? Proste, zazwyczaj, i było to mocno zalecane, budowano szczeliny poza strefami potencjalnego zagruzowania. Przypominam że szczeliny na ogół nie są budowane jako wytrzymałe na bezpośrednie trafienia, a wytrzymują jedynie pośrednie skutki wybuchów. Oczywiście od tej reguły są odstępstwa. To samo jeśli chodzi o te szczeliny i ich nasypy. Chociaż szczeliny miały mieć określone parametry przekryć, to często, w pojedynczych przypadkach (w wielu różnie) decydowano się wprowadzać modyfikacje. W ten sposób np. szczeliny na terenie klinik przy Skłodowskiej dostały częściową osłonę płytami detonacyjnymi. Co było pozaregulaminowe. Niektóre szczeliny podlegające pod kolej, dostały nasypy ziemne pogrubione do ponad 140 cm, i tak dalej, i tym podobne.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Styczeń 29, 2014, 19:00:15
   Jestem w stanie się zgodzić z twoją tezą zwłaszcza że dodatkowym elementem broniącym tą "zaadoptowaną szczelinę" są drzewa. Ze względu na ich wiek już wtedy musiało to zostać dostrzeżone i stało się to ważnym przyczynkiem do adaptacji.
   Jak w takim razie oceniasz grubość a co za tym idzie wytrzymałość stropu? Oraz co mogło być bezpośrednia przyczyna tej dziury w stropie "schronu"?
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: samtu w Styczeń 30, 2014, 22:04:39
Dla mnie jest to jeden z bardziej nie przyjemnych obiektów, a co do stropu to będąc w środku ma się wrażenie że za chwilę wszystko się zawali.
Myślę że schronem to to nie jest i nie było budowane pod tym kątem, aczkolwiek w czasie "w" rożne obiekty były ~schronieniem.
Jeśli chodzi o drzewa myślę że wyrosły tam grubo po tym jak wybudowano ten obiekt (bo raczej nikt nie wkomponuje schronu stawiając/kopiąc fundamenty pod rosnącymi drzewami)

(http://i60.tinypic.com/2cfefd2.jpg)

Grubość stropu oraz jego wytrzymałość możemy analizować dzięki tej właśnie dziurze, i jak widzimy nasyp ziemny jest niewielki.

(http://i60.tinypic.com/1z6t9fm.jpg)

(http://i61.tinypic.com/286whm1.jpg)

Interesującym wydaje mi się te zdjęcie które wskazuje na to że w przeszłości "coś" jeszcze tam było :

(http://i60.tinypic.com/4q52yd.jpg)

Ciekawą rzeczą jaką możemy zaobserwować w tym obiekcie jest klimatyzacja, pozwolę sobie nazwać ją "otwarta"

(http://i59.tinypic.com/2s02594.jpg)

Cały paradoks z mojej bynajmniej strony polega na tym iż wszelakie czerpnie powietrza jakie widziałem do tej pory w schronach były że tak powiem nieładnie "zamknięte".

aleja pracy, szczelina 7 elementowa:

(http://i58.tinypic.com/2z8qibl.jpg)

brochów, monolit:

(http://i62.tinypic.com/2n1iavl.jpg)

(http://i58.tinypic.com/2rr1kp2.jpg)

Myślę że nie było to budowane pod kątem militarnym
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Styczeń 30, 2014, 22:19:38
Myślę dokładnie jak Samtu - to jest po prostu piwnica przerobiona na schron/ukrycie. Być może takich obiektów było kiedyś więcej. Nawet konstrukcja stropów wydaje się dość "nietrwała".
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Styczeń 31, 2014, 21:27:35
 Mamy w takim razie piwnicę zaadoptowaną przez Luftschutz na potrzeby "schronu". Ciekawe czym po wojnie kierowało się nasze "Junkierstwo" że zaadoptowało to "coś" pierwotnie w podobnym celu?
A jaka jest data budowy tej piwnicy? Można by to tak plus-minus określić na podstawie wieku (biorąc na oko) drzew plus jeszcze minimum 10 lat.
Wiem że to tak trochę enigmatycznie brzmi, lecz czy są jakieś dokumenty na ten temat? Chyba że jakieś sygnatury na ścianach były.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: samtu w Styczeń 31, 2014, 22:04:33
Na ścianach nic nie widziałem i nie sądzę aby się zachowało. Trudno powiedzieć ale myślę że ten obiekt nadawał i nadaje się tylko do rozbiórki.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Gogo w Styczeń 31, 2014, 22:17:00
 Teraz pewnie tak, ale wcześniej nie skoro były plany jego wykorzystania. Niestety gość o którym wcześniej wspomniałem (kolega mojego ojca) już nie żyje. A dokumentacja na ten temat też nie wiadomo gdzie jest.
Tytuł: Odp: Ul.Śrubowa
Wiadomość wysłana przez: Wolf w Styczeń 31, 2014, 23:09:46
Na pewno w Archiwum Budowlanym by coś mieli o tym rejonie. Zawsze zapominam sprawdzić. Propo dokumentacji - dokumentacji OC powstało co najmniej 3 generacje, w latach 50-60 I, potem w latach 70-80, i ostatnia początek 80 do dzisiaj. Najpełniejsze zobrazowanie sytuacji budowli wojennych i przedwojennych było oczywiście w tej pierwszej generacji papierów. Opracowywała to jednostka wojskowa z Żar. Jedna kopia tej dokumentacji może być w CAW w Warszawie. To co było we Wrocławiu było kasowana jak robili nowe dokumentacje.
Jak robiono nowe dokumentacje ?
Brano taką teczkę, wysyłano w teren ekipę inwentaryzacyjną, ta kwalifikowała obiekt i wracała. Jeśli obiekt się nie kwalifikował, to go skreślano, a teczki jeśli się nie zawieruszyły gdzieś, to ulegały jako niepotrzebne skasowaniu. I w ten sposób okrojono listę ponad 600 obiektów do około 400 na dzień dzisiejszy !