Autor Wątek: Do wyjaśnienia.  (Przeczytany 8897 razy)

Offline luki

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
Odp: Do wyjaśnienia.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 28, 2013, 20:45:36 »
O tej wuwie mało wiem niestety, ale może  ogólne zasady i informacje będą  tutaj:
Baulicher Luftschutz 1938, str 8-17.

http://gsb.download.bva.bund.de/BBK/BBKBL193801.PDF

Teraz pozostaje nam szukać planów w mieście w archiwum budowlanym i pewnie pod hasłem Gartenstadt.

No i strona 31 tutaj :) Ciekawe zestawienia są wcześniej.

http://gsb.download.bva.bund.de/BBK/BBKBL193802.PDF
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2013, 21:07:33 wysłana przez luki »

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 28, 2013, 22:17:19 »
   Fajna rzecz jest tylko eine-kleine szczególik. Ja tego nie rozumieć co tam pisać, bo mój niemiecki być tragiczny. Jeżeli ktoś to przetłumaczyć na wrocławski to bardzo chętnie poczytam bo już widać że może tam być bardzo wiele interesujących rzeczy.

Offline luki

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 28, 2013, 22:25:14 »
Słownik on line i jedziesz z koksem :D :D Jak większość z nas się tym wspomaga.

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 28, 2013, 22:29:48 »
 Mam translatora, pobawię się.

Offline Pilot

• 0-25 postów
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 19, 2013, 22:47:46 »
Nie wiem czy to dobry wątek, ale lepszego tytułu nie znalazłem.
Co to za obiekt przy Parku Leśnickim?
Przy okazji pomoże ktos mi wyjaśnić jaką funkcje pełniły 4 murki przy Moście Zwierzynieckim ? Mają małe okienka (szczelnicze ?) w stronę ulicy.
Jedna rzecz mnie jeszcze zaniepokoiła. 6 lat temu jadąc rowerem z Janówka na północ trafiłem przy wale na 2 zrujnowane bunkry umocnienia Odry. Tydzień temu już ich nie widziałem ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2013, 23:01:15 wysłana przez Pilot »

Offline Wolf

• Administrator
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 20, 2013, 12:53:39 »
Obiekt w Parku Leśnickim, z pewnością nie jest obiektem fortyfikacyjnym - prawdopodobnie jest to zbiornik, jakiego typu, i co miało się w nim mieścić, ciężko powiedzieć.

4 murki przy Moście Zwierzynieckim, to wejście do jeden z kilku ulokowanych nad brzegiem Odry w tym rejonie, szczelin przeciwlotniczych, wybudowanych tutaj w latach 1936 - 1938/9. Szczelina przy moście posiada w murze chroniącym wejścia szczeliny, na skutek rozkazu komendanta twierdzy, z 1944/45 roku, nakazującego pełnienie służby wartowniczej z okopu. Jako że szczelina znajduje się blisko mostu, idealnie nadaje się na prowizoryczny punkt kontrolny/wartowniczy. Otwory powstały oczywiście wtórnie. Pierwotnie szczelina służyła, zgodnie z przeznaczeniem jako ukrycie przeciwlotnicze.

Obiekty koło Janówka to schrony bojowe dla 1 ckm (MG-Schartenstand), o numerach 73 i 74 należące do Linii Odry (Oderstellung), zostały wysadzone na początku lat 50' w ramach ARLO (Akcji Rozbrajania Linii Odry), obecnie, w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na Wrocławskim Węźle Wodnym (ale też w wielu miejscach na całej rzece) wiele obiektów Linii Odry, jest zasypywanych, lub rozbieranych.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pilot

• 0-25 postów
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 20, 2013, 19:37:33 »
Wielkie dziękuję !

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 01, 2015, 22:09:34 »
 Dwa charakterystyczne wzgórki na ulicach: Legnicka róg Zachodniej. Koło przystanku tramwajowego niedaleko stacji Mikołajów.

Bardzo być może że mamy do czynienia z następnymi szczelinami, lecz jest drobne ale. Pomijając fakt że nie ma na tych wzgórkach żadnych pozostałości typowych dla szczelin.
W przypadku pierwszego pagórka jest to zbyt bliskie ustawienie drzew, ich wiek z wyglądu świadczy o tym że były posadzone przed wojną ( mam wrażenie że korzenie mogą rozsadzić całą strukturę, gdybyśmy mieli do czynienia z prefabrykatem ).
 Natomiast drugi znajdujący się bliżej bloków, odnoszę wrażenie że jest po prostu za szeroki. W stosunku do klasycznych gabarytów szczeliny wraz z osłoną.

Drugi pagórek bliżej bloków, widok od chodnika przy ul. Legnickiej. W zasadzie najlepiej od tej strony ma on w miarę dobrze widoczny, charakterystyczny dla szczeliny typowo czytelny narys.

Pierwszy pagórek, widok od strony ul. Legnickiej.

Ten sam pierwszy pagórek, widok od strony ul. Zachodniej.

Offline Marek

• Administrator
  • 300 i więcej postów
    • PHOTOPOLSKA
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 02, 2015, 00:24:44 »
Nawet nie być może, ale na pewno. Gogo - to są szczeliny p. lot.

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 07, 2015, 11:05:05 »
Kto się orientuje, jak duży jest ten schron na przeciwko głównej bramy portu na Kleczkowskiej ( ta kępa drzew z betonową obudową i wejściem z tyłu od strony basenu portowego ). Nie udało mi się zrobić wczoraj temu zdjęcia, ochroniarz był zbyt czujny.
Podał że można by to było obejrzeć, jeżeli pani kierownik administracyjna wyrazi zgodę. Poza tym jest tam ciekawy wagon towarowy koło punktu skupu złomu i makulatury. Jeszce nawet wrona ze "swasią" się na nim zachowała ( czujność ochroniarza przeszkodziła w zrobieniu fotki wagonu ).  :-\

Offline Wolf

• Administrator
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 07, 2015, 13:33:56 »
Byłem w środku, przedsionek, śluza gazoszczelna, jedno pomieszczenie, z czterema otworami obserwacyjnymi, magazyn amunicji, magazyn broni, wyjście ewakuacyjne typu tunelowego. I to tyle.
W sodku zachowane wszystkie elementy ślusarki, w stylu osłony okien, wyjścia ewakuacyjnego, drzwi. Jest też zachowany filtrowentylator HES 1.2

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 07, 2015, 20:49:06 »
 A ogólnie teren portu jak się ma jeżeli chodzi o zasoby schronowe?

Offline Wolf

• Administrator
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 08, 2015, 19:42:17 »
Pod budynkiem dyrekcji jest schron, przystosowany jako ukrycie patom, jest ta omówiona już wartownia, druga betonowa, obie miały możliwość prowadzenia ognia z broni ręcznej, chociaż przede wszystkim służyły do obserwacji. Było parę sztuk ein-mann-schutzbunker. Pod spiechlerzami są LS-Kellern, nie ma żadnych szczelin przeciwlotniczych, ani żadnych innych większych schronów wolnostojących.

Offline Gogo

• Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 27, 2015, 21:07:47 »
Widoczny na zdjęciu obetonowany pagórek z kępą drzew, to ten schron wartownia na przeciwko głównej bramy portu na Kleczkowskiej.
Zdjęcie może trochę robione po tajniacku, lecz widać na nim tę wspomnianą przez Wolfa "możliwość prowadzenia ognia".

:o >:( :o
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2015, 23:56:07 wysłana przez Gogo »

Offline Marek

• Administrator
  • 300 i więcej postów
    • PHOTOPOLSKA
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 29, 2015, 23:34:43 »
Gogo - to jest właśnie problem z hostingami, Twoje zdjęcia znikną kiedy im się spodoba. Sugeruje aby zdjęcia ograniczać rozmiarowo do 1024x768 i optymalizować wielkość pliku do max 250kb. Wtedy zamieszczać pliki jako załączniki do forum. Wtedy nic nam nie ucieknie bo forum posiada własny hosting zdjęć