Zapoznalem sie dzisiaj z Kodeksem Cywilnym i zawartymi w nim przepisami dotyczacymi, tego co nas w tym momencie interesuje - czyli kwestii jaka forme posiadania powinnismy negocjowac z WBIZK, w najblizszym czasie. Wydaje mi sie najlepsza opcja 'umowa uzyczenia' - dlaczego ? - poniewaz jest to forma ktora jest najmniej uciazliwa dla obu stron, a dla nas jako organizacji non profit wydajaca sie najopowiedniejsza ze wzgledu na bezplatne uzytkowanie (w przeciwienstwie do dzierzawy ktora wymaga placenia czynszu, badz wykonywania innych swiadczen w ramach czynszu). Szczegolowo umowe uzyczenia okreslaja artykuly 710-719 Kodeksu Cywilnego. Warto tez zapoznac sie z przepisami ogolnymi.
Narazie wyobrazam sobie rzecz nastepujaco -
Poki nie mamy numeru KRS i nasze stowarzyszenie nie posiada osobowosci prawnej, udamy sie w delegacji do WBiZK, pelnym skladem luz z pelnomocnitwami od niemogacych sie stawic czlonkow naszego zarzadu. Jesli sie uda wynegocjowac taka forme przekazania nam obiektu, to jako zarzad solidarnie podpiszemy umowe - jako osoby fizyczne, z zastrzezeniem, ze w chwili uzyskania przez Stowarzyszenie osobowosci prawnej, przejmie ono automatycznie obiekt na analogicznych zasadach.
Oczywiscie wchodzi tez w gre dzierzawa na odpowiednich zasadach - czyli za kwote symobilcznego czynszu, albo realizacji jako swiadczen zastepczych czynsz naszego projektu.
Wydaje mi sie ze nasze stanowisko w negocjacjach powinno sie opierac na zawarciu jak najbardziej trwalej umowy, w zwiazku z czym nie powinnismy negocjowac propozycji opieki nad obiektem krotszej niz 5 lat - poniewaz nie daje nam to odpowiedniego czasu na przeprowadzenie projektu rewaloryzacji.
Kwestia tego co wlasciciel samoistny (czyli de facto gmina Wroclaw) moze nam narzucic - otoz, wszystkie formy ktore bierzemy pod uwage (uzyczenie, dzierzawa) stwierdzaja ze nasza odpowiedzialnoscia jest dbanie o obiekt, i nie pogorszenie jego stanu, plus oczywiscie to co wynika z tytulu uzytkowania, czyli zabezpieczenie obiektu i pokrycie kosztow eksploatacyjnych. Natomiast gdyby sobie zazyczono od nas montazu platynowej kraty ze zlotymi zawiasami - to nie ma do tego podstaw prawnych, gdyz tego typu operacje powinien wykonywac w swoim zakresie ten, kto obiektem wlada jako wlasciciel samoistny (czyli gmina Wroclaw). Generalnie przepisy stwierdzaja ze jesli sobie wlasciel zazyczy wykonac jakies prace ekstra, wynikajace z jego woli to ma sobie to sam zasponsorowac.
P.S.
Problem opodatkowania gruntow:
Zwolnienia w podatku od nieruchomości:
(...)nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży(...)
Oraz,
(...)grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej(...)
Oraz,
(...)grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej(...)
Dzialalnosci gospodarczej nie prowadzimy, teren bedzie wykorzystywany przez Stowarzyszenie o takich wlasnie celach, i na dodatek, jest i zadrzewiony i zakrzewiony, plus wpisany do ewidencji zabytkow (choc nie do rejestru ?!)