Autor Wątek: Twierdza Josefov  (Przeczytany 10154 razy)

Offline Krzysztof63

  • 0-25 postów
  • *
  • Wiadomości: 6
Twierdza Josefov
« dnia: Kwietnia 03, 2013, 08:41:55 »
Czechy to nie tylko fortyfikacje graniczne z lat 1936-38. Wiele jest tam zabytków sztuki fortyfikacyjnej, ale dwa są szczególne - to wybudowane "na surowym korzeniu" miasta - twierdze Josefov (Josephstadt) i Terezin (Teresienstadt).

Twierdza Josephstadt powstała w latach 1780 - 87 na rozkaz cesarza Józefa II. Zlokalizowano ją na skarpie Łaby, 3 kilometry od
Jaromierza, na głównej drodze prowadzącej z Kotliny Kłodzkiej do Pragi. Jaromierz już wcześniej pełnił rolę głównych magazynów armii cesarskiej, operującej w stronę Śląska. Twierdza zachowała się w dużym stopniu (mozna ocenić na ok. 90%, przestały istnieć w zasadzie tylko bramy) i odwiedzenie jej jest obowiązkowe dla każdego miłośnika fortyfikacji.

Na zachęte niewielka porcja zdjęć: https://picasaweb.google.com/twierdzaswidnica/TwierdzaJosefov

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Twierdza Josefov
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 03, 2013, 09:55:48 »
   Szkoda że pracując w Czechach w TPCA (Kolin) miałem tak cholernie mało czasu bo rzecz jest naprawde " to je krasni" :). Niestety obecnie kasy brak na taki wyjazd. A korci mnie nie tylko to ale i przede wszystkim Komarno  ale z obu stron Dunaju.

Offline Krzysztof63

  • 0-25 postów
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Twierdza Josefov
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 03, 2013, 13:13:15 »
Z Wrocławia jest 150 km. Najlepiej jechać na święto twierdzy: http://www.pevnostjosefov.cz/?event=josefovske-slavnosti-a-boj-o-pevnost

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Twierdza Josefov
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 03, 2013, 23:31:57 »
    A jaki jest orientacyjny koszt tj: dojazd, nocleg, reprezentacja. Dojazd mam tu na myśli inne środki komunikacji a nie własny samochód. Nocleg to właściwie wiadomo, gdzie spać i za ile. A reprezentacja to już pojęcie szerokie bo: wyżywienie, suweniry, piwo i inne koszta turystyczne czyli bilety na imprezy itd itp.