Off-Topic > Inne

Książki

<< < (3/3)

Wolf:
Książka dobra, bo sam do niej pisałem artykuły :D :D :D
Tak ogółem to koledzy którzy brali udział w powstawaniu tego wydawnictwa też bardzo się przyłożyli i jest co poczytać faktycznie.
Co do choroby festung breslau - no jest coś takiego niestety, że wielka popelina, nie mająca nic wspólnego z wojną forteczną i fortyfikacją w ogóle z 1945 roku, uchodzi za jakiś wyznacznik i jeden z ciekawszych elementów historii Wrocławia. Fortyfikacje bastionowe i kleszczowe we Wrocławiu były budowane od 1544 roku do właściwie 1807, twierdza fortowa funkcjonowała w latach 1889 do 1910 jako plac budowy, od 1910 do 1938 jako twierdza, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oblężenie trwało 80 dni. Jakbyśmy tyle, jako ogół autorów, pisali na temat dwóch poprzednich epok, i rozwoju umocnień we Wrocławiu w latach 1951 - 1990, to faktycznie nie było by co badać, i można by się zająć innymi tematami.

Ale Wrocław, jest jednak jako twierdza ciągle jeszcze tematem nie do końca zbadanym, okres 1889-1938 w części 1889 - 1918 jest poznany coraz lepiej, co do tego co działo się między 1919 - 1938 są bardzo szczątkowe dane. Później dochodzi tematyka LS. Cholera dużo tego !

Ktoś by powiedział, no bo Wrocław to nie Metz ani Przemyśl. No fakt. Ale jednak sporo tutaj tego... poza tym to jest miasto 600 tysięcy ludzi przed wojną. Prawdziwa metropolia. Więc można bardzo dużo różnego rodzaju fortyfikacji obejrzeć nie wyjeżdżając z Wrocławia. A praktycznie wszystkie rodzaje twierdz, może poza nadmorskimi, nie opuszczając Dolnego Śląska.

Wielkie zainteresowanie MRU i trochę później oblężeniem, narobiło trochę szkody, dla tego co tutaj jest, po prostu angażując zainteresowania poza dostępnym zasobem.

luki:
Hm, ale te obiekty i ich wyposażenie w przypadku Wrocławia - to jest właśnie użytkowane w II wojnie.
Nasi ludzie już je piszą i ściągają do tego niezbędne archiwalia :)Twierdza Wrocław, jak słusznie mówi Wolf, od roku 1919 to okres bardzo słabo rozpoznany
pod względem fortyfikacji. Nikt się tym porządnie nie zajął do tej pory co na miasto tej rangi i wielkości/liczebności mieszkańców zakrawa na nieśmieszny żart.
Do tego dochodzą porównania z innymi twierdzami, analizy typów budowli, wyposażenia itd... wyjazdy studialne ...
Osobiście jestem zdania, że wszystko to co ma zabarwienie "powstało w czasie PRL" trzeba niestety od razu negować i na tej podstawie zbudować
wolny od polityki i ówczesnej poprawności obraz twierdzy. To cholernie trudne zadanie.
A MRU? mnie akurat, za wyjątkiem złożonego systemu jazów, mostów, zalewów wojskowych - mniej interesuje :) Za dużo jest pracy tu na miejscu i będzie z twierdzami na Dolnym Śląsku, bo zamiast ruszyć się do ich badania ludzie wolą po raz enty czytać istniejące opracowania.

Gogo:
A zaprezentowaną na poniższym linku książkę znasz?

→  https://books.google.pl/books/about/Ma%C5%82y_s%C5%82ownik_terminologiczny_dawnej_ar.html?id=pY0zcAAACAAJ&redir_esc=y

To oraz inne książki czy to Bochenka, Fuglewicza lub innych autorów to jest podbudowa do tematu. Coś jak "fortyfikacyjny elementarz".
 Książka o której tu dyskutujemy to już kolejne z rozszerzeń tematycznych. Dotyczących samego pojęcia fortyfikacji, czy jej wyposażenia, ze szczególnym w tym przypadku uwzględnieniem niektórych aspektów fortyfikacji "szkoły pruskiej".


--- Cytat: luki w Marca 19, 2016, 22:55:57 ---... Za dużo jest pracy tu na miejscu i będzie z twierdzami na Dolnym Śląsku, bo zamiast ruszyć się do ich badania ludzie wolą po raz enty czytać istniejące opracowania.


--- Koniec cytatu ---

Z jednej strony źle i jestem w stanie się zgodzić, a z drugiej dobrze. Jak sobie ludzie poczytają o takiej czy innej twierdzy w naszym województwie. To o ile dorwali już fortyfikacyjnego bakcyla, w teren ruszą choćby po to żeby stwierdzić "ile w tym opracowaniu prawdy, jeżeli chodzi o stan faktyczny".

luki:
Poczytaj coś mojego to się okaże ;)

Gogo:
Chętnie i dla poglądu zawsze. Tylko czy: fortyfikacyjno-hydraulicznego, czy na tematy przyrodnicze? ;)
Po drugie niestety mogę obecnie tylko "buszować" po Wrocławiu i w terenie ściśle przyległym. Powód - zaległości bankowe do spłacenia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej