Autor Wątek: Co to jest  (Przeczytany 47591 razy)

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #45 dnia: Marca 06, 2016, 00:01:48 »
Chyba musisz wysiąść i sprawdzić :)

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 07, 2016, 08:05:57 »
To jest szczelina, taka przed 1943, ale coś bardziej konkretnego, nie wiadomo.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 17, 2016, 20:56:20 »
Chyba musisz wysiąść i sprawdzić :)

 Nie wszędzie mamy do czynienia z ochroniarzami gdzie wystarczy dobry bajer. W sporej ilości przypadków trafiają się służbiści ( szczelina na Tęczowej). Nie posiadam takich "wejść" jak ty i w kilku przypadkach potrzebne mi jest czasami albo "białko" albo identyfikator.
 Ostatnio z powodu braku jednego z tych elementów uciekła mi okazja obejrzenia wentylatorowni w Zespole Szkół Gastronomicznych na Kamiennej. Według relacji pani kierownik administracyjnej, zachowane jest tam całe wyposarzenie. Włącznie z wentylatorem na korbę, albo to jeszcze Hes albo jakieś już coś naszego z lat 60-tych.
 Pani "administracyjna" nie widziała problemu z wpuszczeniem do tego pomieszczenia, zwłaszcza kiedy jej się przedstawiłem kto zacz jest moja osoba. Chciała być jednak kryta i prosiła o jakiś dokument potwierdzający chętnego na obejrzenie wentylatorowni.
 Już nie wspomnę że z powodu braku oficjalnego załatwienia rzeczy, "leży" wciąż sprawa z tym schronem pod teatrem na Świdnickiej.

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 19, 2016, 22:45:35 »
Ale ta lokalizacja, która pokazuje link wygląda na ogólno-dostepną ;) Co to jest "białko"? Nie słyszałem o planowanym wyjściu na Kamienną, także nie mogę się w tym temacie wypowiedzieć. Schron pod teatrem - sądzę, że wystarczy poinformować Wolfa i możesz pewnie podejść tam osobiście ustalić dzień  godzinę/kontakt.
Widocznie nikt nie miał czasu ani głowy się tym zająć, bo kwestia instalacji elektrycznej ma obecnie priorytet.

Offline samtu

  • Członek Stowarzyszenia
  • 200 - 300 postów
  • ******
  • Wiadomości: 299
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 20, 2016, 13:54:12 »
szczelina. w zeszlym roku z kazdej strony byla zakopana/zasypana i zarosnieta.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 20, 2016, 22:20:00 »
Ale ta lokalizacja, która pokazuje link wygląda na ogólno-dostepną ;) Co to jest "białko"? Nie słyszałem o planowanym wyjściu na Kamienną, także nie mogę się w tym temacie wypowiedzieć. Schron pod teatrem - sądzę, że wystarczy poinformować Wolfa i możesz pewnie podejść tam osobiście ustalić dzień  godzinę/kontakt.
Widocznie nikt nie miał czasu ani głowy się tym zająć, bo kwestia instalacji elektrycznej ma obecnie priorytet.

 Nie zaprzeczam że lokalizacja jest dostępna, bo z tramwaju "górkę" doskonale widać. Tylko jest jeden detal który całkowicie myli, wystająca rura wywietrznika - typowa dla kolektorów oraz zbiorników.
 W szczelinach - jak miałem okazje spora ilość oglądać, takiej rury nie uświadczysz. Wyjątkiem jest chyba ( "bo coś mi się o sklerozę obija") szczelina "zajezdniowa" na ul. Legnickiej.

  :o Co to jest "białko"?  ( ??? Oj przyjacielu jak ty nic o życiu nie wiesz - i nie ważne ile masz fakultetów. ;) )

 - "Oficjalne pismo do lub od kogoś, z prośba lub pozwoleniem na coś"!!! :)

 Kwestia schronu pod teatrem to już niezły "pułkownik". Tak i Wolf o tym wie, jak i Mela w tej sprawie próbował coś działać. Sprawa leży u nas "od wiek - wieków amen", jeszcze chyba od 2014 roku - jeśli nie wcześniej.
 Nie było planowanego wejścia na Kamienną, lecz Wolf o tej sprawie wie. I choć mu zapodałem temat, to ani dla mnie nie wypisał "białka" na wstęp, jak i też pewnie sam się  tam nie wybrał.
Zwłaszcza że wentylatorownia w "gastronomiku" nie jest dużym pomieszczeniem i wielkiej wycieczki tam  nie trzeba organizować.


szczelina. w zeszlym roku z kazdej strony byla zakopana/zasypana i zarosnieta.

Czyżby "Alwro" miało co do nie jakieś plany, że w tym roku ją widać?

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 20, 2016, 23:14:42 »
Tak, dziękuję i pamiętam, że jestem wykształcony. Mam tytuł doktora. Przepraszam, że nie wiem o życiu tyle co Ty. Pytam, bo używasz dla mnie archaicznego słownictwa a białko kojarzy mi się z jajkiem, siłownią (proteiny), spermą albo ptasimi kupami. Szukałem i synonimy też mi nic nie podpowiadają. Pytam z grzeczności, bo nie rozumiem co piszesz a nie chce być niegrzeczny i się śmiać z tego. Na resztę nic Tobie nie poradzę, ale zawsze sam możesz napisać pisma, udać się po podpis i zwiedzać ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2016, 07:41:05 wysłana przez luki »

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 21, 2016, 08:44:52 »
Gogo,

W żadnym z tych obiektów nie byłem, bo też nie było takiej potrzeby, PRL produkował chyba z pięć typów wentylatorów, a we Wrocławiu były używane przeważnie trzy. Wszystkie pięć widziałem więc nie spodziewam się zobaczyć tam coś niesamowitego. A, przy okazji - wszystkie trzy mamy też do zobaczenia na forcie, bo są pościągane z różnych takich miejsc.
Niemcy używali no, paru typów wentylatorów, ale wątpliwe żeby tam był poniemiecki.
Warta uwagi jest też taka rzecz. W PRL wybudowano 200 schronów patom. W latach 1933/35 - 1945 ponad 1000 różnego rodzaju obiektów. Żeby do wszystkich wejść, robiąc jeden dziennie, to by trzeba było po jednym przez trzy lata robić, przy czym w większości są gołe ściany, więc zadanie jest raczej z bardzo nieciekawych. O czym się częściowo przekonaliśmy na wycieczce w 2014 roku, do schronu na Szewskiej. Wycieczka fajna, i miło wspominam człowieka który nam to udostępnił, ale ze schronu to tam były drzwi i jedna tablica. Większość tak właśnie wygląda.

Co do pism;
Jak potrzebujesz tam wejść, to ja Ci mogę wystawić, 10, albo 15 pism, w których będzie napisane kto Ty jesteś i skąd, z pustym miejscem żebyś sobie sam ręcznie zaadresował, i voila. Możesz też zrobić tak jak Łukasz sugeruje, napisać gdzie chcesz wchodzić, zadzwonić, napisać e-mail, albo cokolwiek ustawić się ze mną i też Ci wszystko podpisze.

Tylko tak na marginesie, moja rola w tym całym bałaganie, jest taka że;
1. Realizuje i odpowiadam "politycznie" za realizacje uchwał Walnego Zebrania
2. Razem z innym członkiem Zarządu, działając łącznie reprezentuję WSF w świetle prawa.
3. Zwołuje posiedzenia Zarządu i im przewodniczę.

Tyle ustawa i statut WSF. Proszę mi nie przypisywać kompetencji intendentury, kancelarii, banku kredytowego, kompanii roboczej, działu reklamy-promocji-marketingu, webmastera, biura pośrednictwa i negocjacji. Bo to nie moja rola.

Jak wobec tego zdobyć "białko" ?

Bardzo prosto;
1. Ustalić gdzie i kto jest właścicielem/podmiotem odpowiedzialnym za obiekt
2. Sformatować te dane w taki sposób
    Nazwa Nazwa Nazwa
ulica Ulica, Miasto, kod pocztowy
Jeśli to stowarzyszenie KRS, NIP, REGON
3. Ustalić adres obiektu
4. Napisać e-mail, prywatną wiadomość na forum, SMS z tymi danymi, ilością kopii.
5. Napisać drugi e-mail, priv, SMS, w ostateczności telefon, umówić się na odbiór pisma.
6. Przyjść po pismo.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline samtu

  • Członek Stowarzyszenia
  • 200 - 300 postów
  • ******
  • Wiadomości: 299
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 21, 2016, 22:48:58 »
wybaczcie panowie ze tak w srodku rozmowy wchodze w butach. czy te zajscie dotyczy tej szczeliny karwinska/opolska na przeciwko pralni?

zakladajac w ciemno ze tak:
-ten obiekt od zawsze byl widoczny z ulicy opolskiej jak i karwinskiej
-czy lokalizacja jest dostepna? a jak to rozumiec?powiem panowie wam tak ze jest monitoring a takze ustwiony na brame wjazdowa od strony ul. karwinskiej.

Gogo - ciekawe jest to co jest tu ---> idz karwinską w strone wiaduktu i patrz na prawo. jak zobaczysz to zrozumiesz ;) oraz na terenie pralni sa dwa schrony, przeszukalem metr po metrze ten teren i z kazdej strony zatrzymal mnie plot z tabliczka "zly pies" to jedyne miejsce gdzie nie dotarlem

<ciach>
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2016, 14:14:36 wysłana przez samtu »

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #54 dnia: Marca 22, 2016, 00:40:12 »
 Rejon pralni to w miarę znam, jako że kiedyś mieszkałem na Rybnickiej. Cały problem polegał tylko na tym że nie patrzyłem się za bardzo  na Alwro.
Widok na podwórko tego zakładu też był trochę zasłonięty.Z Krakowskiej ( nie jeszcze Opolskiej ), na pewno nie był dobrze widoczny z poziomu ziemi - bo jest mur. Z Karwińskiej zasłaniały go albo jakieś reklamy na płocie, albo stojące tam samochody. A sama "górka" na terenie Alwro wpadła mi w oko całkiem niedawno i to z wysokości tramwajowego okna.
 Gdzie poza tym miejscem, na szczelinach widać jeszcze takie wywietrzniki? ( pomijam zajezdnię na Legnickiej, bo nie jestem do końca pewny ).
 Typowe dla szczelin to one na pewno nie są. Poza tym obecność takiego "kominka" świadczy bardziej o zbiorniku i to najprędzej paliwowym niż szczelinie.

 Poza tym w parku wschodnim jest jeszcze jedna ciekawostka, pozostałość albo po wieży obserwacyjnej, pomniku lub jakimś mauzoleum.

 "Białko" to nie jest określenie tylko potoczno-uliczne. Moja matka pracowała w urzędzie skarbowym i w różnych biurach (jak opowiadała) tego terminu też używano. Trochę mnie to dziwi że Lukiemu o tym nic nie wiadomo. ;) A poważnyś - waćpan,  "...jak kierownik jednej firmy - zwanej "Pogrzeb"..."  ( Z książki "Spokojna Głowa" autorstwa Wiecha). ;)
 
Dzięki też za szczegółowe info na temat otrzymania "białka" na wstęp. :)

Trudno od kobiety (pani kierownik administracyjna) wymagać aby się znała na sprzęcie wentylacyjnym, polskim i niemieckim.  Lecz wyjaśnijcie mi jedną zasadniczą rzecz. Pomieszczenie z urządzeniami wentylacyjnymi w zasadzie powinno być blisko wylotu. Wylot w "gastronomiku" jest na trawniku przed szkołą ( od strony Kamiennej ), natomiast pomieszczenie z urządzeniami - pod aulą, w podwórku, za budynkiem szkolnym.
Pani kierownik twierdzi że tam jest w środku "tak jak za Niemca", stąd też była moja uwaga na temat czy Wolf sam się tam przypadkowo nie "zmaterializował".

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #55 dnia: Marca 22, 2016, 12:35:14 »
Poważny waćpan? Trochę mnie to dziwi, bardziej nawet niż białko.

Offline samtu

  • Członek Stowarzyszenia
  • 200 - 300 postów
  • ******
  • Wiadomości: 299
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #56 dnia: Marca 22, 2016, 14:15:19 »

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #57 dnia: Marca 22, 2016, 17:23:13 »
Ha ha ha, nie, serio? Dzięki, bo uwielbiam być pouczany, sprawdzany, testowany, lekceważony. Dzięki Gogo, robisz to na poziomie mistrzowskim :D

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #58 dnia: Marca 22, 2016, 18:49:51 »
Samtu - > Jest to szczelina, czy jednak nie ? Wygląda na szczelinę, ale czy na pewno ?

W Parku Wschodnim jest pomnik SA. Jeszcze koło 2000 roku było widać wymurowaną swastykę.
Szczeliny plot. a "kominki". To że ich teraz nie ma, nieznaczny że nie było pierwotnie. Były, i to zazwyczaj od cholery. Zachowane kiedyś były takie wloty i wyloty wentylacyjne na szczelinach na Powstańców Wielkopolskich, a teraz jeszcze na pewno, na Bystrzyckiej.

Termin Białek i mierzenia poczucia humoru względnie znajomości słownictwa i nomenklatury PRL, proponują zakónczyć.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2016, 18:55:44 wysłana przez Wolf »
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline samtu

  • Członek Stowarzyszenia
  • 200 - 300 postów
  • ******
  • Wiadomości: 299
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #59 dnia: Marca 22, 2016, 19:42:01 »
moim zdaniem tak.
- nie wiem czy słusznie bo mogę być w błędzie lecz strasznie mi te barierki cos przypominały a konkretnie to to:

http://wroclaw.fotopolska.eu/52975,foto.html?o=b16647

w ciemno wnioskuje ze to prefabrykat a w owych "kominki" nie sa rzadkoscia, (rzadkością jest to ze ich nikt nie rozwalil).
takie kominki moglismy jeszcze w polowie zeszlego roku zaobserwowac w prefabrykacie na kruczej (na potrzeby mam zdjecia a i temat kruczej na forum). Te same kominki tycza sie rowniez zdaje sie alei pracy.

szczelina ponizej znajduje sie na opolskiej, a i kieys ktos mądry mi powiedzial "jak nie bylo juz czasu to budowali szybko i z tego co bylo"

https://www.youtube.com/watch?v=TbDARzwj4I8

foto (1024x768)