Autor Wątek: AK  (Przeczytany 22423 razy)

Offline samtu

  • Członek Stowarzyszenia
  • 200 - 300 postów
  • ******
  • Wiadomości: 299
AK
« dnia: Lutego 03, 2013, 18:03:36 »
W lecie 2012 szukałem pewnego schronu, teren ogródków działkowych. Jedna alejka, druga, trzecia...nic...Krąży złodziej/szabrownik szukający celu..aż zainteresował się jeden z działkowców będący jednocześnie prezesem działkowców. Przedstawiłem się i powiedziałem o co chodzi i czego szukam. Oooo panie... tu są tunele wszędzie powiedział prezes działkowców a to czego szukam jest zamknięte i zasypane. To ja tylko zrobię zdjęcie tego co widać i tyle... prezes pokazując palcem gdzie/co i jak zaprowadził mnie do wejścia. Schron na Armii Krajowej miał być zasypany a stał otworem. Pan prezes namawiał okolicznych działkowców do rozmowy o pobliskich tunelach i kanałach lecz działkowcy nie byli skorzy do rozmowy. Tunele są zamurowane/zasypane..O panie tam są (--->)ale wszystko zalane betonem...A schron przy którym stałem..."prowadzi do dworca ale zasypany" .... :)

   

   
 

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 03, 2013, 19:10:22 »
Jak by wierzyc mapce ktora gdzies tam kiedys znalazlem w necie, to faktycznie jakis tunel jest zaznaczony na terenie dzialek. Chociaz najprawdopodobniej sa to tylko kanaly burzowe itp. Jak cos to moge poszukac tej mapki.
A jezeli chodzi o dziadkow to 90% z nich raczej wieksze bzdury gada niz mitomani na niektorych forach.

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 03, 2013, 19:45:48 »
Znam tę szczelinę - tam na końcu widać, że musiała porządnie z raz dostać. Ilość gratów w środku jest niesamowita, widać że część jeszcze z okresu wojennego. Pamiętam że było tam parę kałuż, ale nie aż takich głębokich, za to widać było wyraźnie że schron bywa wyżej zalewany. Fajna konstrukcja generalnie, - też słyszałem jakoby to się miało ciągnąć pod ziemią że ho ho :D
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 03, 2013, 20:16:47 »
W miejscu gdzie jest zawalona ziemia to juz byl koniec korytarza, wiadomo cos na ten temat ? Dziwnie to kiedys budowali, 1/3 wysokosci drzwi a tam juz sufit  :P

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 03, 2013, 21:12:01 »
Nie, nie, tam co widać w drzwiach to śmieci, tam jest normalna wysokość tego pomieszczenia, dopiero na końcu szczeliny, przy drugim wejściu jest rozbity - pewnie pociskiem - sufit i ziemia się wsypała do środka, odcinając malutką część schronu.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 03, 2013, 21:25:09 »
Moze dziwne pytanie zadam ale jak ten schron ma sie wzgledem ulicy ? Czy jest od wzdluz ulicy czy w poprzek ?

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 04, 2013, 20:20:12 »
Jest prostopadły do ulicy Armii Krajowej
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 04, 2013, 20:46:28 »
Aaa... zerknijcie na to. Nie wiem co oznaczaja kolory ale to linie to podobno tunele  :P gdzies tam kiedys znaleziona mapka w necie i ciekawy jestem ile prawdy jest w tych oznaczeniach. Wejscie wypada chyba wlasnie na ogrodkach. Moze to jakies kanaly burzowe ?



Uploaded with ImageShack.us

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 04, 2013, 21:25:18 »
Ta mapka to szmira, na dodatek już prawie średniowieczna. Kolorowymi szlaczkami zaznaczono kanały - dany kolor - dany okres budowy i wysokość. Zresztą jest to mapa wyjątkowo niedokładna, najdokładniejsze dane można znaleźć w katastrze - wersji elektronicznej, albo w udostępnionych przez MPWiK archiwum planów niemieckich...
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Strielok

  • Członek Stowarzyszenia
  • 0-25 postów
  • ******
  • Wiadomości: 10
    • Wrocławska Grupa Kanalarska
Odp: AK
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 17, 2013, 11:24:19 »
fioletowy-kanał fi 800 lub fi 1000(pod Piękną są dwa), niebieski-kanał fi 800 lub 500x750 (pod Bogedaina też są dwa), czerwony to kanał ogólnospławny, o wymiarach 600x900 pod Armii Krajowej, 900x1125 pod Krakowską. Równolegle do niego idzie Burzowiec Krakowski(fi 1500)-Wolf wie gdzie to jest, chodził tam.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 17, 2013, 12:23:14 »
Jak by ktos potrzebowal cala mapke  :P I tak sie jeszcze zastanawiam co oznaczaja niebieskie i czerwone cyferki w bialych kółkach ?







« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2013, 13:32:08 wysłana przez Pablos »

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 17, 2013, 14:09:20 »
Niebieskie oznaczają istniejące schrony, schrony piechoty i forty, czerwone miejsca legendarne. Problemem tej mapki jest to, że jest straszliwie nieprecyzyjna, i obiekty ma poprzesuwane od paru set metrów, do kilku kilometrów w różne miejsca.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 17, 2013, 14:34:51 »
Tak tez pomyslalem ze moze chodzic o schrony ale jak patrzylem na poludniu Wroclawia w rejonie karkonoskiej za sa dwa miejsca zaznaczone to wiedzialem ze tam nic nie ma i stwierdzilem ze jednak chodzi chyba o cos innego

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: AK
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 17, 2013, 17:29:20 »
akurat tam były faktycznie dwa forty piechoty z 1914 roku - mianowicie ISt15a i b. Niestety zostały zaorane, i dziś nie ma już po nich śladu.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: AK
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 17, 2013, 18:30:25 »
A to ciekawostka. Wolf posiadasz moze jakies zdjecia tych fortow ?