http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/5,35751,11774855,Ten_bunkier_juz_zostal_wyburzony__Stal_obok_dworca.htmlhttp://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,11771413,Zarabiajmy_we_Wroclawiu_na_tym__czego_inni_nie_maja.htmlhttp://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,11768557,Schron_przy_dworcu_moga_wyburzyc__Kazdy_moze_go_kupic.htmlOstatnio w temacie, w zwiazku z tym proponuje wyslac do regionalnej redakcji GW, taki list;
"Szanowni Państwo,
Zdecydowaliśmy się do państwa napisać po artykułach pani redaktor Beaty Maciejewskiej na temat umocnień twierdzy wrocławskiej.
Przede wszystkim, chcielibyśmy zauważyć że Wrocław nie jest największym skansenem sztuki fortyfikacyjnej w kraju. Większymi zespołami budowli obronnych mogą pochwalić się Twierdze Toruń, Kraków i Przemyśl. Jednak i Wrocław ma się czym chwalić – w latach 1890 – 1901 powstało pierwszych 19 schronów piechoty, rozbudowywanych następnie od roku 1906 do formy stałych punktów oporu piechoty. W 1914 roku liczba fortów – punktów oporu piechoty jeszcze wzrosła. Ostatecznie powstała twierdza składająca się z zespołu około 40 schronów i fortów, której obwód przekraczał 40 kilometrów.
We Wrocławiu umocnienia są unikalne nie dzięki swej liczbie, ale przez zastosowane rozwiązania. Większość z wzniesionych przed 1914 rokiem schronów wzmocniono dodając betonową osłonę pierwotnej fasady – rozwiązanie w innych twierdzach pruskich, znajdujących się dziś w Polsce nieznane. Pięć z powstałych fortów, posiada urządzenia unikalne na skalę naszej części Europy – betonową pozycję strzelecką. Urządzenie tego typu stosowano w fortach twierdz broniących zachodniej granicy Cesarstwa Niemieckiego. Dziś w dobrym stanie pozostają dwa z owych pięciu fortów – fort 4 przy ulicy Przejazdowej i fort 6 przy ulicy Polanowickiej.
Jako grupa przyjaciół zafascynowana historią miasta, postanowiliśmy we wrześniu 2011 roku założyć Stowarzyszenie, którego celami byłaby popularyzacja, badanie i rewitalizacja historycznych umocnień.
Jeszcze w grudniu 2011 roku przedstawiliśmy w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego nasz „Wstępny plan rewaloryzacji zespołu fortu 6 „Polanowice”” który został zaaprobowany przez biuro Miejskiego Konsewatora Zabytków. Obecnie finalizujemy kwestie prawne związane z użyczeniem nam przez miasto terenu fortu.
Obecnie teren dzieła jest bardzo mocno zaniedbany, od kilku tygodni przygotowujemy do przyszłego wywiezienia śmieci zalegające wewnątrz schronów i na terenie całego obiektu. W przyszłości planujemy zorganizowanie wewnątrz schronu głównego ekspozycji poświęconej wrocławskim umocnieniom. Teren dzieła chcielibyśmy natomiast przywrócić do stanu z lat 1914-1945, to znaczy do stanu najbliższego pierwotnemu. Chcielibyśmy by ten niezwykle ciekawy obiekt stał się kolejną atrakcją turystyczną Wrocławia, a jednocześnie miejscem integrującym wrocławskich fascynatów historii, eksploracji i militariów. Ale także przygotowany do zwiedzania zespół umocnień mogłyby zwiedzać wycieczki szkolne, w ramach terenowych lekcji historii.
Na turystycznej mapie Wrocławia byłby to obiekt zapewne dość interesujący, słynie wszak Wrocław ze swojej historii, i tajemnic !
Jest więc dla wrocławskich umocnień światełko nadziei. Zapraszamy serdecznie do przyłączenia się do naszej inicjatywy.
Podpis"