Autor Wątek: ul. skarbowców  (Przeczytany 12805 razy)

Offline radik85

  • 0-25 postów
  • *
  • Wiadomości: 2
ul. skarbowców
« dnia: Czerwca 05, 2013, 15:53:14 »
Witam. Przy ul. Skarbowców na terenie gdzie kiedys bylo schronisko dla psow jest prawdopodobnie jakis bunkier. Przynajmniej tak wyglada. Czy moze ktos wie co tam kiedys bylo? Ogólnie cala okolica wyglada jakby tam kiedys bylo cos wojskowego (koszary, itp?) Niektore bydunki wydaje mi sie ze nosza jeszcze na scianach slady ostrzelania.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: ul. skarbowców
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 05, 2013, 18:58:41 »
No no , niezły traf  8) Jedź Kolego i obczaj teren, może coś tam znajdziesz. Tylko uważaj żuli nie obudź !!!

Offline Iwan

  • Global Moderator
  • 50-100 postów
  • *****
  • Wiadomości: 99
Odp: ul. skarbowców
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 05, 2013, 19:42:04 »
Tam był fort piechoty, podobny jak ten na Polanowicach :) Nawet teren nie taki przechodzony :) Jak byłem za pierwszym razem to smród po schronisku nie dawał żyć więc olałem, z samego schronu nie wiele się uchowało...

Offline radik85

  • 0-25 postów
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ul. skarbowców
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 05, 2013, 21:12:35 »
no w wiekszosci jest zawalony i zniszczony.

Offline Pablos

  • 50-100 postów
  • ***
  • Wiadomości: 64
Odp: ul. skarbowców
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 05, 2013, 21:48:23 »
Z tego co pamiętam to kilka napisów na scianach i poza tym nic ciekawego. Aaa i jak wcześniej wspomniałem, można trafić na klosza jak śpi, przynajmiej jak kiedyś tam byłem to chyba sobie akurat urządził mieszkanko.

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: ul. skarbowców
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 06, 2013, 17:13:49 »
A właśnie to był najciekawszy praktycznie obiekt na południu.
I.R. 15 z 1893 roku, przebudowany w 1912 różnił się po przebudowie znacząco od innych schronów piechoty we Wrocławiu.
Normalnie po przebudowie schronu piechoty, tak jak to robiono we Wrocławiu, powstaje płaszcz zasłaniający praktycznie całą dawną fasadę. W I.R.15 zrobiono inaczej, zamurowano okna i bramy, i na lewym skrzydle zbudowano odcinek płaszcza zamykający komorę z urządzeniami wentylacyjnymi. (Wyglądało to jak niektóre obiekty np. Twierdzy Kolonia). Oprócz tego w nasyp ziemny schronu wmontowano dodatkowy niewielki ceglano-betonowy schron, który jest w całości zachowany do dziś, chociaż zamurowany. Po tym, jak w 1913 roku zapadła decyzja o wysunięciu przed I.R. 15 Głównej Pozycji Walki (I.St. 15a i b), na schronie zainstalowała się radiostacja. Obiekt ten zapewniał łączność dla południowego sektora obrony twierdzy. Analogiczne zadanie na północy spełniała radiostacja zainstalowana w koszarach na Karłowicach.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.