Autor Wątek: Co to jest  (Przeczytany 48822 razy)

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 29, 2014, 21:32:04 »
Dworzec Wrocław-Zachodni a przy ni m coś takiego. Byłem tam kiedyś sprawdzić bo usłyszałem od jakiegoś starszego gościa jak byłem na wiosnę zeszłego roku u jednego ogrodnika po sadzonki pomidorów, że: "...panie a tam przy Zachodnim na Avicenny to jest taki wielki bunkier...".
 A oto fotki z tego "wielkiego bunkra":















"Duże bydle" - nie, co najmniej na "rotę sołdatów" jak mawiał moja świętej pamięci ciotka-osadniczka.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 16, 2014, 23:09:12 »
 Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć do czego mogła służyć ta tajemnicza klatka schodowa w podwórku na Szewskiej przed biblioteką?


Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 17, 2014, 09:22:32 »
Tam kiedyś był sklep, też pewnie to pamiętasz. Schronowe to raczej nie jest, chociaż kto wie, czy nie jest tak, że schron jest gdzieś obok, ta podziemna budowla może dotykać do jego zewnętrznej ściany, wystarczą jedne drzwi i wyjście ewakuacyjne gotowe. Tylko że leży trochę za blisko drugiego budynku. No ale tak po prawdzie, któe wyjście ewakuacyjne w okolicach rynku spełnia wymogi ochrony przed zagruzowaniem ?
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Marek

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 695
    • PHOTOPOLSKA
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 17, 2014, 21:46:58 »
no chyba że sklep został zrobiony w schronie, tak przebudowanym że nie poznasz

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 21, 2014, 09:55:55 »
 To by może i miało sens biorąc pod uwagę nie istniejący schron koło Dworca Głównego. Bo na jakiego grzyba budowano by klatkę schodową. Tylko mam wrażenie że ta klatka została postawiona dużo później niż ewentualnie istniejący schron.
 Zwłaszcza że nie udało mi się jeszcze od nikogo dowiedzieć czy faktycznie tam jakiś schron jest, w tej chwili też nie pamiętam który to może być aktualny numer domu na wykazie.
 
  A co myślicie o tym "...wielkim bunkrze na Dworcu Zachodnim..."? ;) :) ;) :)

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 21, 2014, 18:14:05 »
Ten na Dworcu Zachodnim, to mi przypomina lodownię czy coś w tym guście. Prawie idetnyczne widziałem w Kłodzku.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 21, 2014, 20:31:32 »

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 22, 2014, 21:20:13 »
 W razie "W" do Luftshutzowych celów mógł się od biedy nadawać jeżeli byśmy wzięli pod uwagę ukrycie tylko dla obsługi stacji. A co mówiła dokumentacja "Junkierska" na ten temat w pierwotnej wersji. Czyżby to był ten jeden z tych pierwszych skreślonych z ewidencji?

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 22, 2014, 22:18:16 »
Gdyby pierwsza i druga wersja junkierskich papierów przetrwała, to byśmy wiedzieli. Niestety, kiedy pojawiała się nowa wersja, starą "kasowano". Więc jeżeli chodzi o junkierskie wynalazki, to tak się sprawy mają....
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 23, 2014, 11:04:13 »
W zasadzie można mieć na tę piwnice oko jako ciekawostkę i ze spokojem wysłuchiwać opowieści podchmielonych dziadków o "Wielkim bunkrze na Zachodnim". Po alkoholu jak widać  wszystko się zwiększa.

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #40 dnia: Lutego 23, 2014, 11:26:29 »
Zobacz jak wyglądają drzwi od tej lodowni, brakuje osłony wejścia i drugiego wyjścia. Trzeba też do tego budynku dobiec :D
Lepiej już się schować w budynku stacji w piwnicy, w której pewnie było schronienie ;)

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #41 dnia: Lutego 23, 2014, 11:36:18 »
 Bo widać cały dowcip miał na tym polegać, że jak zdążysz dobiec to się uratujesz gdyby jakiś szalony pilot "Szturmowika" czyli IŁ-a po pijanemu (co się w sojuszniczej armii często zdarzało) ostrzeliwał sam budynek stacji oraz magazyn. :) ;) :)

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 06, 2014, 23:43:56 »
 Do czego to powiązać? Stoi sobie takie coś w podwórku u zbiegu ulic Grabiszyńska, Szpitalna, za budynkiem przedszkola "Król Maciuś". Wygląda jak wentylacja czegoś pod ziemia, choć obok jak widać na zdjęciu znajduje się klapa kanału.


Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 30, 2014, 21:28:18 »
 Coś innego tym razem. Taka kreska jest na jednym z budynków przy ul. Hallera w rejonie Carrefoura. W ostateczności można by to wziąć za LSR-strzałkę, gdyby nie to że nie jest malowana tylko wykonana jakby metoda natynkową.
 Pytanie, czy to faktycznie jakaś nietypowa strzałka czy już powojenna robota?





Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 05, 2016, 00:02:26 »
Wie ktoś przypadkiem czy górka na terenie "Alwro" czyli zakład na zbiegu ulic Krakowska i Karwińska. To kolektor, zbiornik czy szczelina?
Pytam bo z tramwaju dobrze nie widać. Satelita - na podanej niżej stronie
https://www.google.com/maps/@51.0819729,17.0768952,31m/data=!3m1!1e3 , też tego dobrze nie pokazuje.