Autor Wątek: Co to jest  (Przeczytany 48910 razy)

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 23, 2013, 22:20:58 »
Tam nie ma nic. To jest pułapka z tymi schronami - nie wszystko co wystaje z trawnika jest od tego.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 23, 2013, 22:51:49 »
 To wiemy że możemy się już tym nie zajmować. Choć przyznacie że to daje mocno do myślenia.

Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 31, 2013, 12:19:40 »
W kwestii Kalecińskiej i widoku z estakady wygląda na to, że tych obiektów było 4 (zdjęcie 1944). Wszystkie zlokalizowane na tym samym polu.
Dwa z nich widać dobrze na Googlu i wroclaw.pl, reszty nie ma śladu.
Może w terenie uda się je zlokalizować. Pytanie, dla kogo były budowane?

Fotka:
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2013, 14:14:44 wysłana przez luki »

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #18 dnia: Września 14, 2013, 15:05:28 »
  Kazimierza Wielkiego-Swidnicka przy przystanku autobusowym, na tarasie, koło przejścia podziemnego. takie oto rzeczy. Pytanie czy to PRL-e czy zupełnie co innego. Bo jak widać zamaskowane jest dużymi donicami.
  I tu mam do Wolfa. Są braki w ewidencji bo o  ile wykaz daje pewien pogląd ze to co pokazują zdjęcia to może być to co myslimy (cztery pozycje na Świdnickiej o wysokich numerach domów), o tyle ewidencja rozpisowa co do Starego Miasta już o tym milczy.
 A oto to coś:
   
 

 

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #19 dnia: Września 14, 2013, 17:06:47 »
Ewidencja w formie rozszerzonej nie jest kompletna, jedna cała kartoteka jest co do strony sfotografowana. Jeśli w tym "grzybie" jest drabinka na dół, plus ewentualnie resztki kraty zamykające wyjście - to znak że wszystko jest jak najlepiej, i jest to prawdziwy schron przeciwatomowy  ;D
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #20 dnia: Września 15, 2013, 12:27:06 »
  To jest jeden z trzech na tym tarasie a ja zrobiłem tylko zdjęcie jednego bo trochę mi się spieszyło i reszta jest do sprawdzenia na miejscu. Zwłaszcza jak widać na zdjęciu wejście jest strasznie wąskie i siłą rzeczy to może być prawdopodobnie wentylacja a wejście może być ze środka któregoś budynku.

Offline Marek

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 695
    • PHOTOPOLSKA
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #21 dnia: Września 15, 2013, 12:32:53 »
tam była restauracja. prawdopodobnie jest to wentylacja kuchni, budynek z tyłu za restauracją posiada schron p-atom. grzybki awaryjne są od podwórka w środku i kanały wentylacyjne z płytkami są na ścianach od podwórka również.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #22 dnia: Września 15, 2013, 19:19:07 »
  Tylko że jak już wspomniałem na tym tarasie są takie trzy. Jeżeli by to była wentylacja kuchni to ta kuchnia musiała by być tak wielka jak ten cały taras. I gotować jedzenie co najmniej dla całego garnizonu. To mi trochę nie leży, bardziej upierałbym się za dużym schronem głębiej pod samym tarasem poza schronem w podwórku.  Bądź co bądź jesteśmy w Rynku czyli rejonie mocno zaludnionym.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 20, 2013, 18:44:07 »
   Albo w tym przypadku co tam może być. Na zdjęciu trawnik przed Zespołem Szkół Gastronomicznych ( kiedyś, obecnie pewnie inaczej się nazywa) na ulicy Kamiennej. Na tym trawniku taka oto budowla.
  Że to jest coś związane z wentylacją co do tego niema żadnych wątpliwości, dowcip cały polega na tym że wszelkie warsztaty szkolne czyli kuchnie, cukiernie, garmażernie itd mieszczą się na poziomie wysokiego parteru lub przyziemia. I wszelkie wentylacje warsztatowe były na zewnątrz zamontowane.
  To coś natomiast sięga na pewno jeszcze niżej niż przyziemie i piwnica w której znajduje się korytarz łączący budynek główny z salą gimnastyczna (sprawdzane osobiście przez okres trzech lat, dzień w dzień oczywiście mam na myśli dni szkolne). O sklerozę mi się obija że w tejże piwnicy widywałem choć w przelocie jakieś pancerne drzwi.
  Panowie Ahlfen i Niehow w swojej książce opisują że o ten budynek były zacięte walki, jakoś trudno mi w to uwierzyć zwłaszcza że bryła budynku i przyległego do niego internatu nie wygląda zbytnio na uszkodzoną. Wręcz jakby wogóle w czasie działań wojennych nie była uszkodzona jedynie co to sala gimnastyczna ma powiedzmy że nowy kształt.


Offline luki

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 418
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 20, 2013, 22:11:58 »
http://dolny-slask.org.pl/790726,foto.html?idEntity=509126   Tak budynek wyglądał przed oblężeniem twierdzy.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 21, 2013, 10:32:33 »
  Czyli mamy go raptem znikomą część o powiedzmy że fasadzie wyglądającej na przedwojenną. A jak się w takim razie przedstawiała kwestia schronów pod budynkiem. Czy ta wentylacja w takim razie to jest do schronu czy do czegoś innego.

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 21, 2013, 22:06:59 »
Zasadnicze pytanie - to jest kwadratowe czy prostokątne ?
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 22, 2013, 19:20:46 »
  Musiałbyś to sprawdzić osobiście na miejscu bo jak widzisz moje zdjęcie jest tylko jedno i to z za płotu z powodu braku czasu.
  Można się jednak domyślić z wyglądu siatki na wierzchu że może to być (ale nie musi) prostokąt.

Offline Wolf

  • Administrator
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 1552
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 22, 2013, 20:44:41 »
W każdym razie - budynek jest mocno przerobiony. Z reguły pod budynkami szkolnymi zawsze był lokowany schron, i nie ma we Wrocławiu takiego poniemieckiego budynku szkolnego, pod którym schron nawet imrpowizowanego by nie było. Ale to wygląda bardziej na schron przeciwatomowy, i też jest możliwe że coś takiego tam jest. Raz tylko byłem w tym budynku, ale przypominam sobie że były tam gdzieś osłony wyjść ewakuacyjnych.
Połączonych sił działania, zdolne przemóc wszelki trud.

Offline Gogo

  • Członek Stowarzyszenia
  • 300 i więcej postów
  • ******
  • Wiadomości: 790
Odp: Co to jest
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 22, 2013, 22:53:19 »
 Możliwe lecz ja tego nie pamiętam inna sprawa że będąc uczniem raczej nie zwracałem uwagi na takie detale. Inna rzecz ze wtedy miałem jeżeli chodzi o zainteresowania to książki i modele do sklejania.   
  Natomiast to co rozdzieliłem piwnice od przyziemia to w tym przypadku jest jedno i to samo, po prostu piwnica była na poziomie gruntu. Lecz jest to całkiem możliwe że może być jeszcze jedna kondygnacja piwniczna. A schron swoją drogą, oczywiście pod warunkiem że jest w wykazie.