Wrocław > Wrocławskie Fortyfikacje

"Lisia Góra"

(1/1)

Gogo:
Kto był na tm forcie ostatnio?

I w ogóle ciekawe, że jak dotąd o nim samym się tylko po tematach wzmiankuje. Natomiast sam z siebie, swojego tematu na forum nie ma.

 Dlaczego pytam?
Jako że pomijając śmietnik jaki się tam znajduje, ostatnio pokazało się na nim spora ilość leżących na terenie opon oraz jakieś poprzeciągane taśmy.
Taśmy te są poprzeciągane całkowicie bez ładu i składu, jakby ktoś tam sobie urządził ścieżkę zdrowia lub coś podobnego.

Ktoś - coś wie na ten temat?

Wolf:
Na początku września 2016 roku, zrobiliśmy tam mini wycieczkę, wtedy zauważyliśmy taśmy. Relacja pojawiła się na profilu WSF na facebooku. Byłem na miejscu jakoś w połowie lutego, taśmy dalej tam są. Wnętrze głównego schronu jest umownie rzecz biorąc otwarte.
Jeśli chodzi o sam obiekt, to jest to ten sam mniej więcej rodzaj ukompletowania jak Fort Piechoty nr 6, tylko że w mniejszej wersji i bez stawów. W zasadzie jeśli chodzi o powierzchnię, to Lisia Góra jest najmniejszym z fortów. Dodatkowo obiekt został w latach 50-60 zmodernizowany, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku Schronu Piechoty nr 14. Jedynym wyjątkiem jest to, że na "14" z braku budowli towarzyszących wykonano nowy schron agregatu prądotwórczego, a w "4" pod agregat przebudowano lewy schron pogotowia. Podobnie jeśli chodzi o przebudowę wnętrza - "4" jest dokładnym powtórzeniem tego co było w '14", jedyna różnica - "14" była dłużej wykorzystywana, i parę detali tam rozwiązano trochę inaczej (m.in. wymieniono podłogi drewniane na kafelki).

Gogo:


Na przedpiersiu pozycji strzeleckiej na "Lisiej Górze" znalazłem takie dwa. Lecz być może, że jest tam ich więcej.

Wolf:
Są przynajmniej 4 takie zachowane na ISt4. To są słupki, które w jakiś sposób zastępowały fizycznie nie istniejącą zewnętrzną krawędź fosy. Było to potrzebne ze względu na prawne uregulowanie kwestii rejonu ograniczeń budowlanych. De facto, od tych słupków mierzyło się zasięg rejonu ograniczeń.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej