Dolny Śląsk > Dolnośląskie fortyfikacje

Muchołapka

(1/1)

Gogo:
 Czyli kompleks fabryczny w Ludwikowicach Kłodzkich.
To druga część mojego jednodniowego wyjazdu z kumplami z dawnej ekipy. Też w tym przypadku posiłkuję się zdjęciami pozyskanymi od kolegi, bo jak już wspomniałem wcześniej mój aparat zawiódł.

Na początek kilka linków o samym kompleksie:

 ► http://www.rodzinna-turystyka.pl/militaria-i-fortyfikacje/riese/mucholapka/mucholapka-ludwikowice_klodzkie.html


 ► http://dolnoslaskipodroznik.pl/mucholapka/ ► http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7060,ludwikowice-klodzkie-niezwykle-mroczne-tajemnice.html

A teraz pora na wspomniany przeze mnie album ze zdjęciami z wyjazdu. Album pod identyczną jak tytuł tematu nazwą "Muchołapka".

 ► https://plus.google.com/photos/106056057697922040766/albums#photos/106056057697922040766/albums/6193684373863245025

Marek:
taką muchołapkę można spotkać w Siechnicach, jest to podstawa chłodni wodnej elektrowni - ot cała tajemnica

Gogo:
To- to ja wiem, lecz mam dla ciebie propozycję. Wybierz się tam i posłuchaj gadki przewodnika na temat tego kompleksu. Włos się jeży, i to nie tylko na głowie. ;)

Marek:
Byłem ostatnio ponieważ prowadziłem program dla TVP na temat ostatnich odkryć. To co ludzie opowiadają - ehh normalnie Indiana Jones się chowa. Ja nie widzę w Górach Sowich nic innego jak podziemną fabrykę tożsamą z zakładami Dora (Mittelwerk) gdzie było produkowane V1 albo kompleksu Nordhausen. Zarówno całokształt jak i pozostała infrastruktura podziemna i naziemna jest taka sama jak we wcześniej wspomnianych kompleksach

Wolf:
Co jak co, ale tożsama to ona nie jest. Może być analogiczna, ale to też nie to.
Generalnie obiekt produkcyjny to nie był, z prozaicznych przyczyn logistycznych. Natomiast między detalami tych obiektów, a niektórych obiektów schronowych, to tutaj faktycznie widać pewne analogie. Najważniejszy szczegół techniczny Dory - dwa równoległe tunele. Jeszcze większa od Dory była fabryka Junkersa gdzie powierzchnia sięgała 700 000 m 2. Układ analogiczny do Mittelwerku. (Fortyfikacja wczoraj i dziś,Warszawa 1978, s. 370-373). Obiekty sowiogórskie są zupełnie inne, różnią się przede wszystkim układem bloków wejściowych, których żaden obiekt przemysłowy, w takiej formie nie posiadał. Za to naprzykład schron pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, czy schron w Książu, posiadają daleko idące podobieństwa w konstrukcji bloków wejściowych, zresztą, co się będę rozmydlał http://www.heimatverein-oberkochen.de/images/serie/ber340-1.jpg Riese :D No chyba nie :D Podobne ? Ba, identyczne. Prawie, bo ten jest dla cywili, a tamte miały ważniejszą rolę. Jaką ? Cholera ich tam wie. Ale Dora to to nie jest na sto milionów procent, i jedyne podobieństwo się opiera na tym, że Riese i Dorę wykuto w skale.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej