Wrocław > Historia

Wrocławskie kompleksy koszarowe

(1/3) > >>

Ernst:
Witam! Czy moglibyście przedstawić mnie i innym lakom historyczne (istniejące bądź nie) kompleksy koszarowe? Z góry dziękuję :)!

Wolf:
Więc tak, najstarszy jeszcze fryderycjański zespół koszarowy istniał na Kępie Mieszczańskiej - obiekty chociaż były zachowane, zburzono po drugiej wojnie światowej.
Do połowy XIX stulecia, wojsko zasadniczo stacjonowało jeszcze w budynkach XVIII wiecznych.
Przełom przynosło wybudowanie w połowie stulecia koszar 11 pułku piechoty przy Podwalu (obecnie akademiki)
Następne w kolejności były koszary 51 pułku piechoty, tzw. Westend Kaserne, budynek obecnie nie istnieje, został zniszczony w wyniku działań wojennych, obecnie teren zajmuje ZDiUM i Tesco przy ulicy Długiej.
Nieco później około 1866 roku wzniesiono Koszary Kirasjerów na dzisiejszej ulicy gen. Hallera.
Do 1914 roku ukończono budowę Carlowitz Kaserne, dla kilku związków taktycznych i fortecznej stacji łączności radiowej -zespół znajduje się przy ulicy Koszarowej, obecnie Wydział Nauk Społecznych UWr, Instytut Archeologii UWr, itd. itp.
Po pierwszej wojnie światowej, wybudowano dalsze budynki zespołu koszarowego na Karłowicach, oraz wzniesiono nowe koszary na dawnym terenie poligonu przy dzisiejszej ulicy Obronickiej. Zbudowano także inne zespoły koszarowe, tzn, dla 28 pułku pionierów, dla artylerii przeciwlotniczej (zmot.), itd. itp (temat na całe duże opracowanie).

Do 1918 (?) komendantura VI korpusu stacjonującego we Wrocławiu mieściła się w budynku przy ulicy Świdnickiej, dziś nieistniejącym.
Komendantura twierdzy, mieściła się nie w sztabie korpusu, a w sąsiedztwie - tzn. w Zamku Królewskim.
Sztab 11 dywizji kawalerii mieścił się przy ulicy Piłsudskiego.
Poza tym, arsenały, składy mobilizacyjne, wojskowe rampy kolejowe, fabryka amunicji (do 1918) a nawet składy odzieżowe, piekarnia i szpital wojskowy (początkowo na Kępie Mieszczańskiej, w latach 30' pobudowany na ul, obecnej Weigla.

Ernst:
Trochę tego jest, choć przyznam, że spodziewałem się nieco więcej od stolicy prowincji - jeszcze muszę się rozeznać się w temacie, gdyż mocno mnie zajmuje. Byłoby fajnie, gdyby i ten temat został w jakiś sposób uwzględniony w działalności naszego stowarzyszenia.

Wolf:
Tylko bierz pod uwagę, że w zasadzie cały VI korpus wychodzi w pole w 1914 roku, więc nawet w chwili rozbudowy twierdzy, zostają nieliczne jednostki tak naprawdę...

Poza tym, sam teren koszar na Karłowicach jest naprawdę duży...

P.S. W każdym schronie piechoty, w czasie mobilizacji jest kwaterowana stała załoga, na zasadach analogicznych jak w normalnych koszarach.

Gogo:
Koszary na Halera obecnie wyglądają jak nędza i rozpacz a jaka jednostka stała przed wojną w Leśnicy? I jeszcze jedno tzw. "Świniarnia"  Koło byłego "Hitu" obecnie Tesco na Długiej, to budynek z jakiego okresu?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej