Autor Wątek: Pomniki wojenne  (Przeczytany 3341 razy)

Offline Ernst

• Członek Stowarzyszenia
  • 100 - 150 postów
Pomniki wojenne
« dnia: Marzec 28, 2012, 22:53:20 »
Witam!

Chciałbym, abyśmy prezentowali w tym miejscu zachowane do dnia dzisiejszego pomniki wojenne Wrocławia.

Na dobry początek zachowany w niezłym stanie pomnik wojenny w Leśnicy (jedynie jego inskrypcje zostały nieco skute). Upamiętnia on zwycięstwo Prus w kampaniach wojennych z roku 1866 i lat 1870-71. Wykonany z piaskowca obelisk został niedawno odnowiony. Niestety, wkrótce potem został zdewastowany - "polscy patrioci" oblali cokół z inskrypcjami jakąś substancją smolistą! Zdjęcia ukazujące stan sprzed paru dni:

Mógłby ktoś powiedzieć coś więcej o tym pomniku?
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2012, 23:00:24 wysłana przez Ernst »
"Silesius, non Polonus." - Anzelm Ephorinus (1500?-1566), śląski humanista i lekarz

Offline Ramius

• Global Moderator
  • 50-100 postów
    • sfotografowane.pl
Odp: Pomniki wojenne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2012, 14:43:41 »
We wsi Milin niedaleko Wrocławia stoi na czyjejś posesji pomnik właśnie z podobnego okresu. Podobno po wojnie ludzie próbowali trzy razy go obalić, ale bezskutecznie. Jedynie udało się go lekko uszkodzić i zdjąć tablicę, która prawdopodobnie jest w miejscowym kościele. Jak wrócę do domu i znajdę jakieś zdjęcia to wrzucę.

Offline SOVA

• 200 - 300 postów
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2012, 19:10:44 »
Jak ktos mnie nauczy wrzucac zdjecia na forum to mam mnustwo zdjec takich pomnikow .
W samym wroclawiu jest kilka pomnikow , a w okolicach i Opolszczyznie to co wioska
pomnik stoi.
Powiem Wam ze na Opolszczyznie kilka razy mnie goniono z miotla,jak chcialem zdjecie
wykonac :)

mela

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2012, 15:05:31 »
Skur.......stwo z tym pomnikiem. Pomnik to pomnik i szacunek się należy... To takie normalne w naszym kraju bezcześcić ale samemu robić wielką aferę jak ktoś coś naszego zniszczy....

Offline Adi

• 50-100 postów
  • 1. Bunkrołaz IV RP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2013, 17:00:58 »
Ul. Bardzka, cmentarz: